Bořek Kopecký

Mladí hokejisté se již zanedlouho vrátí do svých hokejových výstrojí a vyjedou na ledovou plochu, kde se začnou připravovat na svou nadcházející sezonu. Během teplých měsíců je čekala příprava na suchu, jejíž součástí bylo také soustředění. Kompletní letní přípravu Ďáblíků hodnotí v rozhovoru šéftrenér mládeže Petr Macháček.

Jak probíhala letní příprava mládeže?

„Všechny kategorie se postupně během května zapojili do suché přípravy. Kluci chodili na tréninky zodpovědně a účast byla taková, jaká se očekávala. Někdy mohla být trochu vyšší, ale vzhledem k tomu, že mladší ročníky jezdí na školy v přírodě a různé pobyty, to musíme respektovat. Ze sportovního hlediska to mělo velice vysokou úroveň a všichni trenéři byli se svými svěřenci spokojení. U žákovské ligy jsme prošli svazovými testy, kde si kluci prošli vstupním a výstupním testem. U kluků, kteří pravidelně chodili trénovat a doma se věnovali individuálním věcem, se výsledek projevil, z čehož jsme měli ohromnou radost. Sami kluci brali posun jako skvělou motivaci.“

„Celá letní příprava byla zakončena velmi kvalitním soustředěním, kde se nás sešlo opravdu hodně. Zúčastnil se celý trenérský tým mládeže, takže jsme se mohli domluvit, jak bude příprava dále pokračovat a co bude následovat. Hlavně pro hráče to bylo takovým stmelovacím prvkem, což se skvěle podařilo. V posledním červnovém týdnu jsme přípravu tímto zakončili a teď mají kluci volno.“

V čem vidíte hlavní význam soustředění?

„Je důležité, že se propojí celý klub. Zúčastnili se ročníky 2016 až 2008, takže kluci se poznají i v jiných rolích, než jen na zimáku. Právě na soustředění se mohou potkat a navázat nějaký kontakt. Při sportovních kláních, kdy se nejstarší kapitáni starali o mladší hráče, proběhlo to zmiňované stmelování. My jako trenéři si poté můžeme udělat skvělý obrázek o charakteru kluků, kteří s tímto musí pracovat a to je pro kolektivní sport velmi důležité. Kluci pak přijdou na zimák a uvidí staršího spoluhráče, se kterým se poznali cestou po lese nebo při různém sportování. Věříme, že i to kluky udrží u hokeje a budou svým starším spoluhráčům fandit“

„Kluky také poznáme v úplně jiných rolích než je kabina a led, kluci se o sebe musí sami postarat a jak reagují na různé nekomfortní situace, kdy proběhla třeba stezka odvahy. Mladší hráči jsou bez rodičů a my potřebujeme vidět, jak na různé situace reagují. Mnoho podobných, nepříliš komfortních situací, se poté může projevit i na ledě.“

Co je důležité, aby si hráč z letní přípravy odnesl?

„V každé kategorii je kladen důraz na to, abychom se věnovali podstatným věcem a postupně přidávali hodnotu morálního aspektu, kdy se klukům občas přiloží lehce nad rámec, aby s tím uměli pracovat. Tréninky odpovídaly dané kategorii a věci navíc se příliš nedělaly. Potřebujeme, aby děti správně rostly a za těch deset měsíců na ledě se vyrovnaly. Je důležité, aby měli hráči prostor se vytáhnout. Snažíme se, aby nebyli neustále směrem dolů, protože hokejista musí být velký a srovnaný. Toto všechno sledujeme.“

„Dělají se věci, na které v sezoně není příliš času. Snažíme se kluky dostat ven na čerstvý vzduch, protože teď byli deset měsíců na stadionu pod lampami. Pokud to je možné, tak jsme venku, na bazéně, v tělocvičně a tak různě. I nám trenérům se na čerstvém vzduchu trénuje lépe.“

Kdy se mladí hokejisté vrátí na led?

„Většina mládeže vyjede na led v prvním srpnovém týdnu. Máme už naplánována přípravná utkání a řekl bych, že toho všeho bude docela dost. Hráče budeme ještě trochu míchat, protože je v tom předzávodním období chceme vidět, jak reagují na zápasy, ve kterých hrají za starší ročník. Kluky čeká hned několik přípravných zápasů a turnajů Nebude toho málo, ale již v září začíná soutěž, takže je třeba si na ten hokej zvyknout a opět si osvojit různé návyky.“

„V srpnu se už musí začít pravidelně trénovat, protože někteří hráči to dlouho dohánějí a někdy jim to třeba vinou nemoci nebo dovolené chybí. Máme už nachystaný program a věřím, že se kluci na led těší a že si to užijí.“